سوال های متداول بیماری های گوارشی

سوال های متداول بیماری های گوارشی

سوال :خانم 35 ساله ای پرسیده اند به علت دفع خون روشن به پزشک عمومی مراجعه کرده و با تشخیص هموروئید داخلی به ایشان داروهایی تجویز شده است که به طور نسبی بهبودی داشته اند ولی بعضاً مجدداً دچار دفع خون می شوند آیا با وجود تشخیص هموروئید نیازی به انجام کولونوسکوپی وجود دارد ؟

پاسخ : مثبت است . با وجودی که  شایع ترین علل دفع خون روشن از مقعد ضایعات خوش خیم مثل هموروئید و شقاق مقعد می باشد ولی با در نظر گرفتن اهمیت تشخیص های نادر تر مثل زخم های روده ، پولیپ های روده و کانسر روده تمامی موارد دفع خون مقعدی لازم است تحت کولونوسکوپی قرار گیرند و تشخیص قطعی علت انجام شود و درمان صحیح بر مبنای تشخیص انتخاب گردد.

بیماری گوارشی

بیماری گوارشی

سوال :آقای 43 ساله ای پرسیده اند از حدود 12 سال قبل به علت سوزش قسمت بالای شکم و پشت جناق سینه با تشخیص ریفلاکس اسید از معده به مری تحت درمان دارویی بوده است ولی به کرات علائم تکرار و مجبور به تکرار درمان می شود آیا لزومی به انجام آندوسکوپی وجود دارد ؟

پاسخ : در صورت بروز علائم هشدار مانند بلع دردناک ، اشکال در بلع غذا و گیر کردن لقمه غذا ، استفراغ ، کم خونی ، کم اشتهایی و کاهش وزن در این موارد لازم استآندوسکوپی در اسرع وقت انجام گیرد کسانی که هیچ کدام از علائم هشدار فوق ذکر را ندارند ، ولی مدت طولانی از علائم ریفلاکس آنها گذشته است و علائم تکراری را برای بیش از 5 سال داشته اند نیز برای ارزیابی  احتمال عوارض ریفلاکس باید یک بار آندوسکوپی شوند.

سوال : خانم 75 ساله دچار آرتروز زانو و فقرات که تحت درمان دیکلوفناک ( خوراکی است ) اخیراً به علت بیماری قلبی تحت درمان آسپرین خوراکی قرار گرفته و نگران عوارض گوارشی آسپرین مثل زخم معده است وی در حال حاضر علائم بالینی مربوط به زخم معده را ندارد آیا نیاز به آندوسکوپی دارد و آیا اقدام خاصی لازم است ؟

پاسخ :در صورت وجود علائمی مثل ناراحتی و درد قسمت فوقانی شکم و یا علائم خونریزی گوارشی در این افراد در اولین فرصت لازم است آندوسکوپی انجام شود در صورتی که هیچ گونه علامتی ندارند و با در نظر گرفتن اینکه احتمال ایجاد زخم معده یا اثنی عشر در افراد مسنی که داروهای متعدد با قابلیت ایجاد زخم مصرف می کنند بالاتر از افراد عادی است توصیه می شود که این افراد داروهای متوقف کننده ترشح اسید معده مانند اومپرازول یا پنتوپرازول را به صورت پیش گیری برای پیشگیری از ایجاد زخم تحت نظر و پیگیری پزشک معالجشان استفاده کنند .

سوال :آقای 27 ساله پرسیده اند، باتوجه به اضافه وزن و کبد چرب پزشک عمومی درمان با  قرص لیورگل را شروع کرده و علی رغم مصرف مرتب دارو در تکرار سونوگرافی درجه کبد چرب تفاوتی نکرده است آیا درمان ناموفق است و چه باید کرد ؟

پاسخ فوق تخصص گوارش  :چند نکته را باید اشاره کنیم اول اینکه، اصولاً درمان دارویی موثری برای کبد چرب وجود دارد ؟ دوم ،آیا ارزیابی شدت و اهمیت کبد چرب با سونوگرافی روش دقیقی است ؟ وسوم اینکه برای پیگیری موفقیت درمان کبد چرب به سونوگرافی می توان اکتفا کرد ؟ پاسخ همه ی این سوال ها منفی است.

توضیح این که با وجود بررسی های گسترده ای که انجام شده است درمان دارویی که کبد چرب را به شکل موثری درمان کند وجود ندارد و تنها درمانی که اثر بخشی آن در بررسی ها قطعی و اثبات شده است تغییر در سبک زندگی است برنامه ی مدون و مرتب ورزش روزانه در کنار برنامه غذایی سالم و کم کالری و اصلاح الگوی خوردن و تداوم این برنامه در طول زندگی مطمئن ترین روش درمان کبد چرب است .باید تاکید کرد در مواردی که کبد چرب توام با افزایش آنزیم های کبدی باشد و به عبارتی به مرحله ی است  استاتو هپاتیت رسیده باشد توجه و دقت بیشتری را برای درمان می طلبد و پیش آگهی بدتری دارد و در پیگیری درمان و موفقیت درمان کبد چرب بازگشت آنزیم های کبدی به سطح نرمال از اهمیت بالاتری برخوردار است و نیازی به تکرار سونوگرافی در فواصل کم برای پیگیری درمان نیست .

سوال :خانم 19 ساله پرسیده اند هر بار به دنبال سرما خوردگی و مصرف کپسول آموکسی سیلین دچار دل پیچه و اسهال می شوند و با اتمام درمان علائم روده ای برطرف می شود با توجه به این که مادر بزرگ ایشان در سابقه ی بستری در بیمارستان به گفته پزشکان به علت بیماری روده ای شدید ناشی از مصرف آنتی بیوتیک را داشته اند ایشان نگران موضوع هستند ؟

پاسخ : نکته ی اول و مهم اینکه باید تاکید  شود به دنبال هر سرماخوردگی نیاز ی به مصرف آنتی بیوتیک وجود ندارد و اکیداً توصیه می شود به خصوص بدون نظر و دستور پزشک فوق تخصص گوارش برای عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی و سایر عفونت های ویروسی آنتی بیوتیک استفاده نشود چرا که در اکثریت  قریب به اتفاق موارد عفونت ویروسی بدون مصرف آنتی بیوتیک و با استراحت و درمان های علامتی تب و درد به سمت بهبودی خواهد رفت .بیماری روده ای ناشی از آنتی بیوتیک معمولاً به علت از بین رفتن میکروب های معمولی روده ، افزایش میکروب های مولد سموم و سموم آسیب رسان به دیواره ی روده ای ایجاد میشود که در موارد شدید با التهاب شدید دیواره روده و اسهال خونی و حال عمومی بد تظاهر می کند و نیازمند رسیدگی جدی و بعضاً بستری در بیمارستان است ولی دل پیچه و اسهال گذرا و خفیف به دنبال مصرف آنتی بیوتیک موضوع نسبتاً شایعی است و اگر چه بهبود می یابد ولی تاکیدی است بر این موضوع که مصرف آنتی بیوتیک را فقط با دستور فوق تخصص گوارش و در مواردی که از نظر علمی موجه باشد مد نظر قرار دهید .

 

برچسب گذاری توسط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + پنج =